دکتر بهاروند؛ برنده جایزه علوم زیستی یونسکو:

جایزه‌ام متعلق به محققانی است که در ارتقاء کیفیت زندگی انسان‌ها موثر بوده‌اند

دانشمند ایرانی برنده جایزه علوم زیستی یونسکو معتقد است: برای رسیدن به درخت تنومند فناوری باید ریشه عمیقی در تولید علم ایجاد شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر حسین بهاروند، محقق ایرانی و رئیس پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان که به تازگی موفق به دریافت جایزه بین المللی یونسکو سال 2014 در حوزه علوم زیستی شده است، با تاکید بر اهمیت توسعه علم در پیشرفت فناوری کشور اظهار کرد: رسیدن به فناوری مستلزم تولید علم در کشور است و باید این مقوله را جدی تر پیگیری کنیم.
وی درباره دریافت جایزه علوم زیستی یونسکو گفت: طرح تحقیقاتی من با عنوان "سلول های بنیادی و طب ترمیمی" برنده جایزه علوم زیستی یونسکو شد. این طرح با عنوان کامل "سلول های بنیادی و طب ترمیمی: از تولید علم تا کاربرد علم"، حاصل تحقیقاتی است که از سال 79 آغاز کرده ام و تاکنون به طول انجامیده است. این طرح در حال حاضر به نتیجه رسیده و همچنان در ابتدای راه است.
برنده جایزه علوم زیستی سازمان یونسکو در ادامه بیان کرد: این جایزه متعلق به محققانی است که در کشورهای در حال توسعه در زمینه علوم حیاتی و ارتقاء کیفیت زندگی انسان ها موثر بوده اند .
وی با اشاره به این موضوع که این طرح درچهار مرحله تعریف شده اظهار کرد: مرحله اول این طرح، تولید سلول های بنیادی بوده است که از ابتدا از سلول های بنیادی جنینی، سلول های پرتوان القایی یا IPS و سپس جداسازی برخی از سلول های بنیادی بزرگسالان نظیر سلول های بنیادی عصبی و سلول های بنیادی مزانشیمی بوده است.
بهاروند با بیان اینکه تمایز سلول های بنیادی در انواعی از سلول ها نظیر سلول های عصبی، کبدی، قلبی و شبکیه ای انجام شده است، تصریح کرد: دو PATENT در کشور آمریکا (در حال ثبت) به نام روژل (ماده زمینه ای برون سلولی) و دو کوچک‌مولکول که سبب حفظ بنیادینگی سلول های بنیادی جنینی موش می شود، شروع شده است.
وی در ادامه بیان کرد: علاوه بر این حدود 190 مقاله ISI و چهار کتاب بین المللی نیز در این زمینه تهیه شده است.
دکتر بهاروند خاطر نشان کرد: بحث ترجمان علم سلول های بنیادی در مدل های بیماری جانوری مرحله دوم این طرح بوده که مانند مدل بیماری دیابت، آلزایمر، آسیب شبکه ای و نظایر آن ایجاد شده و عملکرد پیوند سلول های بنیادی در این مدل ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان درباره مرحله سوم مقوله مطرح شده در این طرح اظهار کرد: پیوند سلولی در کارآزمایی های بالینی سومین مرحله این طرح بوده که در این زمینه در پژوهشکده رویان، 36 کارآزمایی بالینی استفاده از پیوند سلول های بنیادی در آدمی صورت گرفته است.
وی در ادامه افزود: کاربرد علم سلول های بنیادی به عنوان مرحله چهارم این طرح در واقع کارآزمایی بالینی پیوند برای بیماری لک و پیس، آکنه و پیوند سلول برای بعضی از ضایعات غضروفی زانوبوده است.
دکتر بهاروند ضمن اشاره به این موضوع که پزشکی امروز براساس دارو درمانی بوده است اظهار کرد: پزشکی آینده همراه با سلول درمانی یا همان طب ترمیمی خواهد بود اگر چه در حال حاضر سلول های بنیادی در دوران طفولیت کاربردی خود هستند.
رئیس پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان همچنین درباره دریافت این جایزه گفت: بعد از لطف پروردگار، این جایزه حاصل تلاش های بنده وهمکاری تیم خوبی متشکل از همه پژوهشگران، دانشمندان ومحققان پژوهشگاه رویان بوده است.
براساس این گزارش، این نخستین بار است که یکی از محققان ایرانی موفق به دریافت چنین جایزه ای می شود. این جایزه به سازمان ها یا افرادی اختصاص می یابد که پژوهش یا تحقیقاتی را در حوزه علوم زیستی انجام داده تا پژوهش ها بتوانند زندگی انسان ها را دستخوش تغییر کنند.
کمیسیون ملی یونسکو در ایران پس از اعلام فراخوان جایزه یونسکو- گینه استوایی در سال 2014 و پس از بررسی درخواست متقاضیان، دکتر حسین بهاروند از پژوهشگاه رویان ایران را به همراه دو نفر دیگر از کشورهای عضو یونسکو به طور مشترک برنده این جایزه اعلام کرد.
جایزه یونسکو- گینه استوایی شامل مدال، لوح تقدیر و مبلغ سیصدهزار دلار به برندگان است.

/ 2 نظر / 12 بازدید
رضا جايدري

سلام جناب مظفري سپاسگزارم لينك شما هم افزوده شد من خيلي كم مسافرت ميرم چون دلم نمياد از وطنم زياد دور باشم شما خرم آباد تشريف آوديد در خدمتيم بزرگوار

ارسال نظر به وبلاگها

سلام دوست عزيز وبلاگتو ديدم قشنگ بود ، خوشم اومد عالي بود. خوشحال ميشم به من هم سر بزني. http://www.wspam.ir