زندگینامه ایت الله روح الله کمالوند

روح‌الله کمالوند خرم‌آبادی (۱۳۱۹ قمری، خرم‌آباد - ۱۳۴۳ شمسی، تهران) از روحانیون سده ۱۴ ایران و از فعالان سیاسی علیه اقدامات اجتماعی محمدرضا شاه بود. وی از شاگردان آیت‌الله بروجردی و از هم درسان آیت‌الله خمینی بود. آیت‌الله کمالوند به عنوان نماینده روحانیون با شاه ملاقات کرد و مخالفت روحانیون شیعه با طرح انقلاب سفید به وی اعلام کرد.

روح‌الله کمالوند در سال ۱۳۱۹ قمری در خانواده‌ای کشاورز در خرم‌آباد به دنیا آمد. وی دوران کودکی و نوجوانی خود را در زادگاهش گذراند و علوم اسلامی را نزد ابوتراب جزایری آموخت. سپس در سن هفده سالگی به بروجرد رفت تا در محضر آیت‌الله حسین بروجردی فقه بیاموزد. پس از آن به سلطان‌آباد یا اراک امروزی رفت و شاگرد عبدالکریم حائری یزدی شد. در اراک وی همدرس روح الله موسوی خمینی شد که وی نیز از شاگردان آیت‌الله حائری بود. با مهاجرت آیت‌الله حائری به قم، کمالوند نیز همراه وی به این شهر روانه شد. بعدها با مهاجرت آیت‌الله بروجردی از بروجرد به قم، روح الله کمالوند فرصت دوباره یافت تا در درس وی حاضر شود و یکی از شاگردان برجسته و بعدها از یاران نزدیک وی شد.

گروهی از مردم خرم‌آباد در سال ۱۳۲۹ خورشیدی به قم آمدند و ضمن دیدار با آیت‌الله بروجردی که در آن زمان مرجع تقلید بزرگ شیعیان شده بود، از او خواستند روح الله کمالوند را برای ارشاد دینی به خرم‌آباد بفرستد. با موافقت آیت‌الله بروجردی، کمالوند به همراه گروهی از روحانیون و طلبه‌های جوان، راهی زادگاه خود شد و به تاسیس و رونق حوزه علمیه آن شهر همت گماشت که امروزه با نام حوزه علمیه کمالیه شناخته می‌شود. در خرم‌آباد به فراخواندن مردم به مبارزه علیه حزب توده پرداخت.با اعلام طرح اصلاحات اجتماعی و اقتصادی محمدرضا شاه و مردم معروف به «انقلاب سفید»، روحانیون ایرانی به مخالفت با این طرح پرداختند. آیت‌الله کمالوند به دلیل داشتن ارتباط با افرادی در دستگاه حاکمه، نقش واسطه را در تبادل نظرات روحانیون و شاه داشت. وی به نمایندگی از طرف روحانیون قم، پیام مخالفت روحانیت با طرح انقلاب سفید را به محمدرضا شاه رساند.                                                            برخی از شاگردان آن مرحوم عبارتند از حضرات آیات و حجج الاسلام :     

  1. دکتر حمیدی عیدی(استاد دانشگاه)
  2. سید محمد تقی شاهرخی خرم آبادی(نماینده خبرگان رهبری)
  3. شیخ مهدی قاضی خرم آبادی (رئیس دانشگاه حقوق قم)
  4. سید محمد صالح طاهری خرم آبادی (نماینده مجلس)
  5. دکتر حجت الله ساکی خرم آبادی(مجتهد - استاد حوزه و دانشگاه)
  6. سید یدالله صدری(مدیر مدرسه کمالیه خرم آباد)
  7. شیخ عباس علی صادقی(رئیس فعلی مدرسه کمالیه)
  8. سید حسن طاهری خرم آبادی(نماینده خبرگان رهبری)

وفات:                                                                       

روح‌الله کمالوند در سال ۱۳۴۳ دچار سکته قلبی شد و برای درمان روانه تهران شد. اما در همین شهر درگذشت. جنازه وی در مسجد بالاسر قم در مجاورت آرامگاه آیت‌الله بروجردی به خاک سپرده شد.


/ 0 نظر / 225 بازدید