بهروز عبدالوند مشاور لرزبان شورای روابط خارجی المان


بهروز عبدالوند مشاور ارشد شورای روابط خارجی آلمان

روحانی وزن سیاسی ایران را درمعادلات منطقه ای وجهانی افزایش داده است
مشاور ارشد شورای روابط خارجی آلمان،باتقدیر از سیاست و عملکرد رییس جمهوری اسلامی ایران درعرصه های داخلی و خارجی،گفت:آقای روحانی با عملکرد درخشان خود در این مدت کوتاه، وزن سیاسی ایران را در معادلات منطقه ای و جهانی به شکل قابل توجهی افزایش داده است.
ˈبهروز عبدالوندˈمشاور ایرانی شورای روابط خارجی آلمان و مسئول امور تحقیقاتی مرکز مطالعات خزر در دانشگاه برلین در گفت وگو با ایرنا،درخصوص جایگاه ایران درمنطقه و جهان بعداز اجرای سیاست تدبیر و امید گفت:ابتدا باید به نقش مهم ملت ایران اشاره کنیم که در انتخابات اخیر و با رای خود نیاز کشور به یک دولت و رییس جمهورعملگرا و باتدبیررا موردتاکیدقراردادند که این پختگی سیاسی ملت فهیم ایران را نشان می دهد.

عبدالوند بابیان اینکه آقای روحانی نیز قول های خیلی زیادی نداده که امروز نتواند آن را اجرا کند،گفت:ایشان از همان ابتدا،هم با مشکلات کشور آشنا بود و هم اینکه به خوبی می دانست امکانات محدودی برای اجرای برنامه ها و تحقق اهدافش در اختیار دارد و با موانع متعددی نیز در این راه مواجه خواهد بود.

استاد ایرانی دانشگاه برلین افزود:باتوجه به فشارهای داخلی و خارجی که وجود دارد باید بگویم تا الان، بازدهی کار ایشان بسیار مثبت بوده به طوری که در عرصه سیاست خارجی در ارتقاء جایگاه بین المللی ایران و همچنین کنترل تشنج های منطقه بسیار موفق عمل کرده است که در این راستا می توان به ایفای نقش حیاتی ایران در سوریه و افغانستان اشاره کرد.

عبدالوند افزود: فراموش نکنیم که در کنفرانس بین المللی ژنو 1 درمورد سوریه کسی حتی حاضر به صحبت با تهران نبود اما در کنفرانس ژنو 2 وضع به گونه ای تغییر کرد که اگر مقاومت های عربستان سعودی نبود حتما ایران یکی از شرکت کنندگان مهم و تاثیر گذار این اجلاس می بود.

وی افزود:درحال حاضر دولت های دخیل در مسائل منطقه ای به مذاکره و تبادل نظر با دولت روحانی می پردازند که نشان دهنده این است که وزن ایران در دیپلماسی منطقه ای گسترش پیدا کرده است و این چیزی نیست جز تدبیر دولت روحانی.

عبدالوند ادامه داد:با اینکه سیاست های روحانی در بعد سیاست خارجی بر مبنای حفظ منافع ملی بوده در سیاست داخلی نیز برغم همه مشکلات تا اندازه ای موفق به حفظ ثبات اقتصادی در بازار شده و از سرگیری گفت و گوها با اقتصاد اروپا نیز تاثیر مثبتی دراین زمینه داشته است.

وی خاطرنشان کرد:همین که می بینیم هیات های اقتصادی غربی ازجمله ایتالیا و فرانسه به سمت ایران سرازیر شده اند و بخش عمده ای از سیاستمداران خارجی که تاکنون به ایران نمی آمدند با دیپلماسی فعالی درتهران حضور دارند، نشان از تغییر مثبت اوضاع به نفع ایران است.

استاد ایرانی دانشگاه آلمان،تصریح کرد: همه اینها نشان می دهد که درهای ایران باز شده و عده زیادی از دست اندرکاران اقتصاد جهانی تمایل به فعال شدن در بازار این کشور دارند ضمن اینکه جمهوری اسلامی می تواند در امنیت و پیشرفت و شکوفایی اقتصاد منطقه هم نقش خوبی ایفا کند.

عبدالوند تاکیدکرد:ما یک ظرفیت 75 میلیونی داریم که خیلی خوب آموزش دیده و رشد مطلوبی داشته و می تواند دروازه ورود آسیای میانه و قفقاز به اقتصاد جهانی باشد و این مهم نیازمند یک دیپلماسی فعال برای تشنج زدایی در منطقه است که خوشبختانه دولت آقای روحانی آن را به خوبی پیش می برد.

وی افزود:معتقدم در راه تحقق این هدف نیاز به این هست که بخصوص با عربستان سعودی با توجه به مشکلات منطقه،مذاکرات آغاز شود و با دولت ریاض برای برقراری امنیت در عراق،سوریه و بخصوص بحرین که شیعیان در این کشور مورد تهاجم قرار می گیرند،همکاری ها آغاز شود.

عبدالوند ادامه داد:ضمن درنظرگرفتن نیازهای امنیتی عربستان،مسئله دفاع ازحقوق شیعیان منطقه با توجه به اینکه ایران کشور مادر تشیع است باید مد نظر قرار گرفته شود و به نظر می رسد آقای روحانی باید در این زمینه سیاست خارجی را فعال تر کند.

مشاور ارشد شورای روابط خارجی آلمان بااشاره به فراهم شدن زمینه ورود اروپایی ها و دیگر کشورها به بازار اقتصادی ایران،گفت: درمورد اقتصاد نیز معتقدم فقط نباید منتظر شرکت های بزرگ باشیم و می توانیم با شرکت های کوچک و در عین حال فعال اقتصادی در دنیا نیز همکاری ها را در دستور کار قرار دهیم.

عبدالوند افزود: باید به این نکته توجه داشته باشیم که به عنوان نمونه، چین رشد اقتصادی خود را مدیون شرکت های بزرگ و مادر نیست، بلکه مدیون هزاران شرکت کوچک غربی است که در آن کشور سرمایه گذاری کرده و موتور اقتصادی این کشور را به حرکت درآوردند،ما نیز نیاز به چنین حرکتی در اقتصاد داریم.

وی ادامه داد:با توجه به اینکه فضای مثبتی در منطقه و جهان درمورد دولت آقای روحانی بوجود آمده باید از این فرصت مناسب استفاده کرد و با هدف بهره مندی از مشارکت شرکت های خارجی از طریق افزایش انگیزه این شرکت ها برای حضور در بازار ایران، زمینه توسعه همکاری ها را فراهم کنیم.

مسئول مطالعات مرکز تحقیقات خزر دانشگاه برلین،خاطرنشان کرد: برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور باید اقدامات مهمی انجام شود از جمله اینکه درمورد نوع قراردادهای اقتصادی بخصوص در بخش انرژی و نفت که از حساسیت بالایی برخودار است،این قراردادها باید به طور روشنی برای خارجی ها جذاب تر شود تا سرمایه گذاران خارجی بتوانند با علاقه مشارکت کنند و دغدغه ای از بابت امنیت سرمایه گذاری و بازدهی سود نداشته باشند.

عبدالوند اظهار داشت: به عنوان نمونه درمورد کشور عراق می بینیم که در ابتدای ورود آمریکایی ها به این کشور گفته می شد روزانه 10 میلیون تن نفت تولیدخواهد شد اما امروز اینگونه نیست و با برخی از شرکت های اقتصادی که صحبت داشتم معتقد بودند نوع قراردادهای نفتی در عراق آنقدر جذاب نیست که آنها را به مشارکت ترغیب کند.

این استاد ایرانی دانشگاه برلین با بیان اینکه برای شرکت های غربی این خیلی مهم است که نوع قرار دادهای اقتصادی مشخص تر باشد زیرا می خواهند امنیت خاطر برای سرمایه گذاری داشته باشند،گفت:به آقای زنگنه وزیر محترم نفت پیشنهاد می کنم فقط منتظر شرکت های بزرگ نباشند زیرا شرکت های کوچک با تکنولوژی بالای زیادی وجود دارد که تمایل دارند در اقتصاد ایران بخصوص حوزه نفت همکاری کنند.

عبدالوند افزود: ما به سرمایه گذاری 120 تا 160 میلیادر دلاری در این بخش نیاز داریم و این درحالی است که هیچ شرکت بزرگ و مادری حاضر نمی شود در ابتدای کار از 2 تا 3 میلیارد دلار بیشتر سرمایه گذاری کند ضمن اینکه تعداد این شرکت ها هم محدود است و آنها سرمایه گذاری های سنگین تری درجاهای دیگر دارند.

وی ادامه داد:به همین خاطر ما باید به جای اینکه به صورت مطلق منتظر شرکت های بزرگ اقتصادی باشیم تا آنها با سرمایه گذاری خود مشکلات ما را حل کنند،شرکت های کوچک زیادی هستند که هم دانش خوبی دارند و هم تجربه بالا و هم تمایل زیادی به همکاری دارند که باید درهای اقتصاد کشور را به روی آنها باید باز کنیم.

** برای حل مشکلات اقتصادی کشور ،ملت ایران باید آمادگی پرداخت واقعی مالیات خود را داشته باشد

این استاد دانشگاه در ادامه این گفت و گو به نقش مهم مالیات در توسعه و حل مشکلات اقتصادی کشورها از جمله ایران اشاره کرد و گفت:با نگاه به آمارهای بانک مرکزی ایران به راحتی می توان دریافت که چیزی حدود 9 درصد از اقتصاد کشور مالیات می پردازد و در واقع بودجه جاری کشور نه از مالیات بلکه از بخش انرژی و فروش نفت تامین می شود.

عبدالوند اظهار داشت: ملت ایران سال های زیادی است که دائم انتظار می کشد تا دولتی بیاید و چون درآمد نفت و گاز را در اختیار دارد همه مشکلات اقتصادی کشور را حل کند و همه فکر می کنند درآمد نفت و گاز باید برای حل همه مشکلات اقتصادی کشور مورد استفاده قرار گیرد و کافی هم خواهد بود.

وی تاکید کرد: اقتصاد ایران بسیار زیاد وابسته به انرژی است ضمن اینکه بخش زیادی از انرژی تولید شده هم در داخل مصرف می شود و بخش عمده مصرف ما نیز بازدهی کمی دارد، لذا در عمل شاهدیم که بخش انرژی به جای اینکه موتور حرکت اقتصادی باشد، در واقع به هدر می رود.

این استاد دانشگاه افزود: تولید ناخالص ملی ما معادل 1000 میلیارد دلار در سال است اما دولت فقط به 60 تا 70 میلیارد دلار درآمد بخش انرژی دسترسی دارد و غیر از کارمندان دولت کسی مالیات واقعی خود را پرداخت نمی کند.

وی افزود: آقای احمدی نژاد نیز در دولت خود تصمیم داشت بخش مالیات را فعال کند اما چون با مقاومت بازار مواجه شد و درآمد مالیاتی که انتظار داشت محقق نشد،ایشان مجبور شدند قیمت دلار را در مقابل ریال بالا ببرند تا بتوانند بودجه جاری کشور را تامین کنند.

عبدالوند سیستم بانکی حاکم در ایران را ناقص توصیف کرد و گفت:سود بانکی ما همیشه کمتر از میزان واقعی است و میزان سود پرداختی از طرف بانک ها برای سپرده گذاران جذابیتی برای سپرده گذاری ندارد به طوری که اگر فردی پول خود را در بانک ذخیره کند به مرور زمان ارزش آن از بین خواهد رفت به همین خاطر ایرانی ها پولشان را یا در زمین سرمایه گذاری می کنند یا طلا و این خود نشان می دهد که اقتصاد پولی ما نیاز به یک دگرگونی اساسی دارد.

وی با تاکید بر اینکه سیستم مالیاتی کشور نیز نیازمند تغییرات و اصلاح اساسی است،گفت: درصورتی که دولت بتواند مالیات درست را جذب کند و ملت نیز آمادگی پرداخت مالیات واقعی خود را داشته باشد، می توان به حل بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی کشور امیدوار بود.

عبدالوند با بیان اینکه دولت قدرت اقتصادی مطلق نیست،گفت: ملت ایران باید به این یقین و باور برسد آن حجم از درآمدی که از محل فروش نفت و گاز به دست دولت می رسد محدود بوده و نمی توان به کمک آن همه مشکلات 75 میلیون جمعیت کشور را حل کرد بنابر این همه باید مالیات واقعی خود را بپردازند تا دولت هم پول کافی برای هزینه کردن و حل مشکلات اقتصادی جامعه داشته باشد.

وی افزود:براساس این اصل مهم که ˈاگر کسی مالیات پرداخت نکند، حق آزادی هم نداردˈ، ملت ایران اگر واقعا آزادی و امکانات و رفاه می خواهد باید هزینه آن را نیز بپردازد،هزینه آن نیز این است که دولت توانایی مالی داشته باشد تا بتواند برای تحقق دموکراسی مورد نظر ملت هزینه کند.

این استاد دانشگاه برلین افزود:دولت ها برای دمکراسی نیاز به دمکرات دارند و پول زیاد و جامعه ای که به فقیر و غنی تبدیل شده،جامعه پولاریزه شده ای است که بهترین دمکراسی را نیز منهدم می کند.

عبدالوند تاکید کرد: اگر ما نیاز به آرامش و امنیت ملی داریم که بخشی از آن نیز اقتصاد است، همه ملت ایران باید آمادگی پرداخت مالیات واقعی خود را داشته باشند،دولت ایران باید یک سیستم مالیاتی سالم را گسترش دهد که موجب افزایش حجم ظرفیت های پولی شده و با به گردش درآودن این پول در اقتصاد کشور و هزینه های مورد نیاز برای حل مشکلات مختلف از جمله تورم،بیکاری، مسکن و ... را تامین کند.

استاد ایرانی دانشگاه برلین در پایان تاکید کرد:درصورتی که سیستم مالیاتی کشور دقیق و منظم باشد نیاز به صادرات حتی یک طره نفت هم نخواهیم داشت.

/ 0 نظر / 79 بازدید