طبیعت ازنا (لرستان)

ازنا دارای چشم اندازها و جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری بوده که همه ساله میزبان و پذیرای گردشگران و کوهنوردانی از اقصی نقاط ایران و جهان می باشد .

سراب تیان ( طیان ) :

یا به عبارتی به زبان محلی چاه طیان ، شبیه به گودالی است که آب گوارا و شفافی از دهانه آن جاری می گردد . تیان نام دهکده ای است در 22 کیلومتری غرب شهرستان ازنا و در شمال غربی دامنه نسار اشترانکوه در مسیر جاده ازنا دورود .

سراب دربند ( چهل چشمه ) :

این سراب که به چشمه قل قل هم معروف است در 12 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا و به فاصله 3 کیلومتری جنوب شرقی دهستان دربند و در شمال غربی دامنه پناه گاه حیات وحش سفید کوه ازنا واقع گردیده .

زیارتگاه و بقعه متبرکه امامزاده زید و قاسم (ع) شهرستان ازنا :

بنای امامزاده دارای قدمتی بالغ بر 900 سال است و معماری آن متعلق به دوره سلجوقیان است . این آرامگاه در 28 کیلومتری شمال شرقی شهرستان ازنا ، از توابع بخش جاپلق و در روستای امامزاده قاسم واقع گردیده .

قلعه تاریخی کمندان :

یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان محسوب می شود ، که در 18 کیلومتری جنوب این شهرستان و در دامنه شمالی منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع گردیده است .

قلعه دژ :

این اثر باستانی را که می توان آخرین بقایای آن را در 15 کیلومتری شمال غرب شهرستان ازنا و در میان 3 روستا با نام های چشمه درگاه ، مسعود آباد و زرنان و قله ای با همین نام در ارتفاع 2030 متری از سطح دریا مشاهده نمود که در گویش محلی با نام قلا دز از آن یاد می شود .

آتشگاه باستانی شهرستان ازنا :

این آتشگاه در 12 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا و در ارتفاع 2670 متری قله زیبای چم سوزان در منطقه پناه گاه حیاط وحش سفید کوه ازنا واقع شده است .

منطقه گردشگری دهستان دربند :

دهستان دربند واقع در بخش مرکزی سیلاخور شرقی و به فاصله 15 کیلومتری غرب شهرستان ازنا در مسیر جاده اصلی ازنا – دورود قرار دارد .

منطقه گردشگری دره تخت :

از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا و 10 کیلومتری جنوب این شهرستان و در دامنه جنوبی قله 4150 متری سن بران در میان دره ای به همین نام به فاصله تقریبی 100 متر از روستای دره تخت واقع شده است .

گهر بره شوران اشترانکوه :

تالاب مرتفع دریاچه مانندی است به عرض و طول تقریبی 70 در 70 متر که در نسار منطقه حفاظت شده اشترانکوه و در زیر قلل گل گل واقع گردیده ، راه اصلی آن از شهرستان ازنا و قریه روستای تیان به منطقه چالگوران ها و سپس کل حسنی مرده ، چشمه گل گل و گهر بره شوران است .

گهر چال کبود اشترانکوه :

در نزدیکی گهر بره شوران و زیر قله معروف سن بران و در منطقه چال کبود اول قرار دارد و تقریبا 30 در 30 متر عرض و طول داشته و در کنار یخچال معروف چال کبود واقع گردیده است .

تونل برفی اشترانکوه :

این اثر زیبا و منحصر به فرد طبیعی در 18 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا و منتهی الیه جنوب شرقی اشترانکوه ودر ارتفاع 2500 متری از سطح دریا ، در دامنه شمالی قله 3750 متری کول ازنا و در دره ای به همین نام که 4 کیلومتر با روستای کمندان واقع در بخش مرکزی شهرستان ازنا فاصله دارد واقع گردیده است .

پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا :

این منطقه که شامل سفید کوه بزرگ و کوچک می باشد در سال 1357 به دلیل جدا بودن از منطقه حفاظت شده اشترانکوه تحت عنوان منطقه حفاظت شده و پناه گاه حیات وحش سفید کوه ازنا نام گذاری گردید .

منطقه حفاظت شده اشترانکوه :

این منطقه در بخش مرکزی سلسله جبال زاگرس و بین شهرستان های ازنا ، الیگودرز ، دورود و ززوماهرو و با وسعتی بالغ بر 106607 هکتار در سال 1349 حفاظت شده اعلام شد .

دریاچه گهر اشترانکوه :

در منطقه حفاظت شده اشترانکوه مانند آبگیر بزرگی است که شامل دو دریاچه کوچک و بزرگ به موازات رشته کوه اصلی اشترانکوه واقع گردیده است . این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران است و در سال 1352 از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل داشتن آب شیرین تعدادی ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز در آن رها شده که مورد بهره برداری ورزشکاران و ماهی گیران قرار می گیرد .

روستاهای فرزیان ، مرزیان ، طازران و روستای گنجه از جمله روستاهای قدیمی این شهرستان می باشند که قدمتی چند صد ساله دارند

/ 0 نظر / 30 بازدید