فرهیختگان لر

ایمان مظفری.

RSS

طبیعت ازنا (لرستان)

۱٠ خرداد ۱۳٩۳, ٧:٢٢ ‎ب.ظ

ازنا دارای چشم اندازها و جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری بوده که همه ساله میزبان و پذیرای گردشگران و کوهنوردانی از اقصی نقاط ایران و جهان می باشد .

سراب تیان ( طیان ) :

یا به عبارتی به زبان محلی چاه طیان ، شبیه به گودالی است که آب گوارا و شفافی از دهانه آن جاری می گردد . تیان نام دهکده ای است در 22 کیلومتری غرب شهرستان ازنا و در شمال غربی دامنه نسار اشترانکوه در مسیر جاده ازنا دورود .

سراب دربند ( چهل چشمه ) :

این سراب که به چشمه قل قل هم معروف است در 12 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا و به فاصله 3 کیلومتری جنوب شرقی دهستان دربند و در شمال غربی دامنه پناه گاه حیات وحش سفید کوه ازنا واقع گردیده .

زیارتگاه و بقعه متبرکه امامزاده زید و قاسم (ع) شهرستان ازنا :

بنای امامزاده دارای قدمتی بالغ بر 900 سال است و معماری آن متعلق به دوره سلجوقیان است . این آرامگاه در 28 کیلومتری شمال شرقی شهرستان ازنا ، از توابع بخش جاپلق و در روستای امامزاده قاسم واقع گردیده .

قلعه تاریخی کمندان :

یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان محسوب می شود ، که در 18 کیلومتری جنوب این شهرستان و در دامنه شمالی منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع گردیده است .

قلعه دژ :

این اثر باستانی را که می توان آخرین بقایای آن را در 15 کیلومتری شمال غرب شهرستان ازنا و در میان 3 روستا با نام های چشمه درگاه ، مسعود آباد و زرنان و قله ای با همین نام در ارتفاع 2030 متری از سطح دریا مشاهده نمود که در گویش محلی با نام قلا دز از آن یاد می شود .

آتشگاه باستانی شهرستان ازنا :

این آتشگاه در 12 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا و در ارتفاع 2670 متری قله زیبای چم سوزان در منطقه پناه گاه حیاط وحش سفید کوه ازنا واقع شده است .

منطقه گردشگری دهستان دربند :

دهستان دربند واقع در بخش مرکزی سیلاخور شرقی و به فاصله 15 کیلومتری غرب شهرستان ازنا در مسیر جاده اصلی ازنا – دورود قرار دارد .

منطقه گردشگری دره تخت :

از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا و 10 کیلومتری جنوب این شهرستان و در دامنه جنوبی قله 4150 متری سن بران در میان دره ای به همین نام به فاصله تقریبی 100 متر از روستای دره تخت واقع شده است .

گهر بره شوران اشترانکوه :

تالاب مرتفع دریاچه مانندی است به عرض و طول تقریبی 70 در 70 متر که در نسار منطقه حفاظت شده اشترانکوه و در زیر قلل گل گل واقع گردیده ، راه اصلی آن از شهرستان ازنا و قریه روستای تیان به منطقه چالگوران ها و سپس کل حسنی مرده ، چشمه گل گل و گهر بره شوران است .

گهر چال کبود اشترانکوه :

در نزدیکی گهر بره شوران و زیر قله معروف سن بران و در منطقه چال کبود اول قرار دارد و تقریبا 30 در 30 متر عرض و طول داشته و در کنار یخچال معروف چال کبود واقع گردیده است .

تونل برفی اشترانکوه :

این اثر زیبا و منحصر به فرد طبیعی در 18 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا و منتهی الیه جنوب شرقی اشترانکوه ودر ارتفاع 2500 متری از سطح دریا ، در دامنه شمالی قله 3750 متری کول ازنا و در دره ای به همین نام که 4 کیلومتر با روستای کمندان واقع در بخش مرکزی شهرستان ازنا فاصله دارد واقع گردیده است .

پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا :

این منطقه که شامل سفید کوه بزرگ و کوچک می باشد در سال 1357 به دلیل جدا بودن از منطقه حفاظت شده اشترانکوه تحت عنوان منطقه حفاظت شده و پناه گاه حیات وحش سفید کوه ازنا نام گذاری گردید .

منطقه حفاظت شده اشترانکوه :

این منطقه در بخش مرکزی سلسله جبال زاگرس و بین شهرستان های ازنا ، الیگودرز ، دورود و ززوماهرو و با وسعتی بالغ بر 106607 هکتار در سال 1349 حفاظت شده اعلام شد .

دریاچه گهر اشترانکوه :

در منطقه حفاظت شده اشترانکوه مانند آبگیر بزرگی است که شامل دو دریاچه کوچک و بزرگ به موازات رشته کوه اصلی اشترانکوه واقع گردیده است . این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران است و در سال 1352 از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل داشتن آب شیرین تعدادی ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز در آن رها شده که مورد بهره برداری ورزشکاران و ماهی گیران قرار می گیرد .

روستاهای فرزیان ، مرزیان ، طازران و روستای گنجه از جمله روستاهای قدیمی این شهرستان می باشند که قدمتی چند صد ساله دارند


دسته بندی : طبیعت ازنا، ازنا لرستان

لینک دوستان

اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان /بروجرد محمد بیرانوند نماینده خرم اباد درمجلس شورای اسلامی رضاجایدری (خرم اباد)لرستان سرزمین گنجهای نهان هییت کوهنوردی وصعودهای ورزشی استان لرستان مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي لرستان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان پایگاه اطاع سانی نماینده ولی فقیه لرستان سایت هیات وزنه برداری شهرستان بروجرد اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری لرستان خبرگزاری دانشجویان ایران-ایسنا /لرستان فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران پایگاه اطلاع رسانی رهبر معظم انقلاب سایت اطلاع رسانی ریاست جمهوری اداره کل اموزش وپرورش {عشایری} پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان :: اداره کل امور اقتصاد ودارایی لرستان - پایگاه خبری سفیرافلاک لرستان اداره کل ورزش وجوانان {لرستان} پایگاه خبری افلاک ورزشی لرستان نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان بنیاد شهید و امورایثارگران لرستان شرکت شهرکهای صنعتی لرستان شرکت شهرکهای صنعتی لرستان شرکت توزیع برق استان لرستان سایت رسمی فدراسیون والیبال شرکن پشتیبانی اموردام کشور اداره کل فنی حرفه ای لرستان شرکت اب منطقه ای لرستان شرکت اب و فاضلاب لرستان فرزندان غرب(ایمان مظفری) خبرگزاری تسنیم - لرستان اداره کل استاندارد لرستان اداره کل انتقال خون لرستان پایگاه خبری یافته لرستان اداره ورزش وجوانان بروجرد جهاد دانشگاهی لرستان خبرگزاری ایسنا لرستا ن شرکت گاز استان لرستان نیروی انتظامی لرستان خبرگزاري فارس لرستان پایگاه خبری کشکان نیوز اداره کل پست لرستان اموزش وپرورش لرستان خبرگزاری تابناک لرستان اداره کل ارشاد لرستان وزارت ورزش و جوانان :: خبرگزاری برنا لرستان خبرگزاری ایرنالرستان اموزش و پرورش دورود خبرگزاری خانه ملت استانداری لرستان خبرگزاری فارس خبرنگار اب منطقه ای لرستان سلامت وبهداشت

صفحات دیگر


درباره وبلاگ

امکانات